Aby spełnić marzenie o własnym, dobrze prosperującym biznesie, najpierw trzeba postawić pierwszy, niezbędny krok. Chodzi o rejestrację firmy. Jak założyć jednoosobową działalność? Wbrew pozorom jest to dość szybka i prosta formalność. Należy się jednak przygotować na konsekwencje tego kroku, czyli między innymi regularne opłacanie składek ZUS. Prowadzenie własnej firmy ma swoje plusy i minusy, ale przekonasz się o tym dopiero wtedy, gdy ją założysz. Możesz to zrobić samodzielnie – podpowiadamy, o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę.

 Zakładanie działalności gospodarczej – to naprawdę wygodne

Przy zakładaniu działalności gospodarczej możesz liczyć na pomoc banków i biur rachunkowych. W obu przypadkach ma to związek z nawiązaniem trwałej współpracy – wybierasz konto firmowe lub księgowego, który będzie rozliczał Cię w kolejnych miesiącach. To z wielu względów wygodne, szczególnie dla osób, które nie znają przepisów i nie mają doświadczenia w biznesie. Pamiętaj jednak, że możesz założyć firmę samodzielnie, podobnie jak to do Ciebie należy obowiązek uiszczania składek ZUS czy podatku.

Wróćmy do podstaw. Pierwszym krokiem ku własnemu biznesowi jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie firma.gov.pl. Nazywa się on CEIDG-1. Skrót sugeruje, że chodzi o wymagany wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na przyszłość pamiętaj, że w tym samym miejscu możesz zawiesić, wznowić lub zamknąć działalność albo wprowadzić nowe, aktualniejsze dane.

Do wypełnienia i złożenia formularza CEIDG-1 można wykorzystać Profil Zaufany. To ta sama platforma, dzięki której załatwisz wiele prywatnych, urzędowych spraw. Jej funkcjonalność jest doceniana także przez przedsiębiorców. Na pytanie, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, można odpowiedź jednoznacznie: bez wychodzenia z domu i bardzo wygodnie, wyłącznie za pomocą laptopa czy smartfona.

Formularz CEIDG-1 – jakie informacje są potrzebne do założenia firmy?

Wypełnienie formularza CEIDG-1 wymaga następujących informacji:

 • dane wnioskodawcy (płeć, numer dokumentu tożsamości, PESEL, imię i nazwisko, imię ojca i matki, data urodzenia),
 • adres zamieszkania,
 • data rozpoczęcia działalności,
 • nazwa firmy (jednoosobowa firma wymaga w nazwie imienia i nazwiska przedsiębiorcy),
 • skrócona nazwy firmy,
 • przewidywana liczba pracowników,
 • dane kontaktowe (opcjonalnie),
 • miejsce stałego wykonywania działalności.

Formularz CEIDG-1 powinien zawierać również wskazanie urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Początkujący przedsiębiorca ma obowiązek zaznaczenia, w jakiej formie zamierza się rozliczać, np. na zasadach ogólnych. Jeżeli interesuje Cię karta podatkowa, musisz załączyć dokument PIT-16. Jest też miejsce na wpisanie podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie dokumentacji rachunkowej (nazwa oraz NIP biura, z którym współpracujesz).

Wniosek zawiera jeszcze kilka innych punktów do wypełnienia, m.in. na temat wspólności majątkowej z małżonkiem, pełnienia funkcji wspólnika spółki czy adresu przechowywania dokumentacji rachunkowej. Jeżeli nie posiadasz jeszcze numeru NIP ani REGON, pozostawiasz te pola do późniejszej aktualizacji. Ważnym elementem formularza CEIDG-1 jest fragment o obowiązkowym ubezpieczeniu. Składek ZUS dotyczą następujące dokumenty, które możesz wypełnić i załączyć w trakcie tej samej procedury:

 • ZZA – dla przedsiębiorców zatrudnionych na etat lub chcących skorzystać z ulgi na start,
 • ZUA – dla osób, które nie pracują na etat ani nie korzystają z ulgi na start.

Przy zakładaniu działalności znaczenie mają pozostałe dokumenty związane ze składkami ZUS, czyli ZWUA, ZIUA i ZCNA. Wpis do ewidencji jest darmowy. Jeżeli otrzymujesz korespondencję sugerującą konieczność uiszczenia opłaty w związku z faktem rejestracji firmy, potraktuj to jako próbę wyłudzenia. To praktyka mająca na celu wykorzystanie niewiedzy początkujących przedsiębiorców.

Składki ZUS a początki działalności gospodarczej

Jedno to założyć jednoosobową działalność, a drugie utrzymać się na rynku. Podstawowym problemem w wielu biznesach jest konieczność opłacania składek ZUS. Comiesięczne zobowiązanie bywa powodem, dla którego rokrocznie duży odsetek firm po prostu znika. Wysokość opłaty jest uzależniona od prognozy przeciętnego wynagrodzenia na dany rok. Podstawa wynosi 60% średniego miesięcznego wynagrodzenia, a więc przykładowo:

 • w 2019 roku przeciętne wynagrodzenie było określone na poziomie 4765 zł, a 60% tej kwoty wynosiło 2859 zł,
 • w 2020 roku przeciętne wynagrodzenie było określone na poziomie 5227 zł, a 60% tej kwoty wynosiło 3136,20 zł.

Obowiązkiem jest opłacanie ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowego, wypadkowego), ubezpieczenia zdrowotnego oraz składek na Fundusz Pracy. Dobrowolnie możesz płacić chorobowe. Podstawowy ZUS kosztuje 1354,64 zł (bez chorobowego) lub 1431,48 zł (z chorobowym) – to suma poszczególnych ubezpieczeń, których wysokość oblicza się procentowo w odniesieniu do powyższej podstawy

Gdy zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, przez 2 lata możesz korzystać z preferencyjnej składki ubezpieczeniowej, płacąc 609,14 zł (z dobrowolnym chorobowym). To 30% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo przez pierwsze pół roku masz prawo do ulgi na start i płacenia jedynie ubezpieczenia zdrowotnego.

    Please wait...