Najnowszą i wciąż mało znaną formą prowadzenia działalności w Polsce jest PSA, Prosta Spółka Akcyjna bo o niej mowa łączy ze sobą ciekawe zalety spółek kapitałowych i osobowych.

Mamy wiele zalet tej formy prowadzenia działalności ale postaram się przedstawić kilka najważniejszych.

  1. Brak obligatoryjnego ZUS- powszechne jest stosowanie spółek z o.o. przez przedsiębiorców w przypadku kiedy jeden udziałowiec jest mniejszościowy. Niestety takie spółki bywały interpretowane jako działalności jednoosobowe z fikcyjnym mniejszościowym udziałowcem, co mogło powodować żądanie zapłaty składek ZUS wstecznie. W przypadku PSA takiego zagrożenia nie ma, a ZUS płaci jedynie zarząd jako procent od wypłaty tak samo jak w przypadku spółki z o .o..
  2. Niski Kapitał początkowy- Jednym z największych atutów PSA jest niski wymagany kapitał akcyjny. W przypadku PSA, minimalny kapitał wynosi jedynie 1 złoty. Dla porównania, minimalny kapitał wymagany w przypadku tradycyjnej Spółki Akcyjnej wynosi 100 000 złotych. Dzięki temu PSA staje się dostępna dla wielu przedsiębiorców, którzy nie dysponują tak dużym kapitałem na start. Dodatkowo akcje mogą być objęte za wkład pracy co jest unikatowym rozwiązaniem w Polsce.
  3. Odpowiedzialność jak w spółce z o.o. – W przypadku PSA, odpowiedzialność akcjonariuszy za długi spółki jest ograniczona do wysokości ich wkładów. Oznacza to, że w przypadku bankructwa spółki, akcjonariusze nie ponoszą odpowiedzialności ponad swoje wkłady. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą ryzykować swojego prywatnego majątku.

Podsumowując, Prosta Spółka Akcyjna to doskonały wybór dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swoją działalność w Polsce. Pozwala na łatwiejsze pozyskiwanie kapitału, oferuje niski kapitał akcyjny oraz proste procedury rejestracyjne, a także elastyczność w prowadzeniu działalności. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skorzystać z korzyści oferowanych przez PSA i łatwiej rozwinąć swoją działalność na rynku polskim.

EN UA